IRONMAN 70.3 Gloria

IRONMAN 70.3 nedir ?

1,9 Km Yüzme – 90 Km Bisiklet – 21,1 Km Koşu etaplarından oluşan ve bu 3 branşın arka arkaya, aynı sıralamada yapıldığı bir spor müsabakasıdır.

Daha fazla detaya, aşağidaki linkten ulaşabilirsiniz.

Triatlon ya da ironman nedir?

Ironman yarışlarına katılmayı gelecekte hedefliyordum ama antrenman olarak hazır olmadığım için, bu aralar gündemimde yoktu.Sadece koşan biri olarak triatlon sporu, bana uzak geliyordu ama yine de takip etmeye çalışıyordum.

Türkiye de ilk kez geçtiğimiz sene Belek de düzenlenen Gloria parkurunun, özellikle bisiklet etabı hakkında olumsuz yorumları sık sık okumuştum.Bu memnuniyetsizlik nedeni ile de organizasyonun, bu sene yapılacak olan yarış ile ilgili mutlaka önlem alacağı bekleniyordu.Nitekim öyle de oldu, Haziran ayında parkurun değiştirildiği, eğimlerin azaldığı, hatta yeni asfalt atıldığı için parkurun kaymak gibi olduğu haberleri gelince ben de “acaba yapabilir miyim? ” diye düşünmeye başlamıştım.

Açıkçası çok fazla bisiklet tecrübem de yoktu.2012 Avrasya Maratonu’nda sakatlanınca koşu yerine, yüzme ve bisiklet antrenmanlarına başlamıştım.O sıralar almış olduğum Lapierre Sensium 200 TP Performans marka karbon yol yarış bisikletim ile bu yarışa katılabileceğimi düşündüm.Yüzme konusunda ise yazlıkta büyüyen birisi olarak, kendime güveniyordum ama teknik olmadığı için hızlı yüzemediğimi antrenmanlara başlayınca öğrenmiş oldum.

Kayıt, Konaklama ve Sponsor Desteği

Şirketimden bu konuda kısmende olsa destek alabileceğimi öğrenince, bu yarışı ötelemekten vazgeçtim ve hızlı bir şekilde kayıt olarak o ilk adımı attım.Koşularda da böyledir, ” koşmak istemezsiniz ama o ilk adım atınca, sonrasında da bırakmak istemezsiniz ”

Konaklama olarak Ironman organizasyonunu üstlenen Turset’in hazırladığı, Gloria seçeneklerinden en uygun paket olan Gloria Verde nin 3 günlük paket programını seçtim.

Gloria Verde, yarışın start alanının bulunduğu Gloria Serenity ile yarışın finish alanının bulunduğu Gloria Sports Arena nın tam ortasında kalıyordu ve her iki hotele de yaklaşık 5 er Km mesafe uzaklığındaydı.Özel aracınız olmasa bile shuttle servisleri ile hoteller arasında ulaşım sorunu ortadan kaldırılmıştı.

Yavaş yavaş hazırlık ve antrenmanlara başladım. Öncelikle uygun bir Tri-Suit mayo alarak, üzerinde olması gereken logo tasarımı ve basım işini de hızlı bir şekilde hallettim.

Antrenman ve Triatlon Tecrübem

Kayıt olduktan sonra tabii ki antrenmanların, düzene girmesi gerekiyordu.Düzenli ve programlı yapmalıydım ama maalesef iş/özel hayat vs bu pek mümkün olmadı.Bu yüzden triatlon kamplarına ve Triatlon Federasyonunun yaptığı yarışlara kendimi deneyimlemek ve de tecrübe edinmek amacı ile mutlaka katılmalıydım.

Katıldığım Federasyon Yarışları;

 • 17 Temmuz İznik Triatlonu Sprint (750 mt Yüzme-20 Km Bisiklet-5 Km Koşu)
 • 21 Ağustos İstanbul Triatlonu Sprint (750 mt Yüzme-20 Km Bisiklet-5 Km Koşu)
 • 25 Eylül Kuşadası Triatlonu Olimpik (1500 mt Yüzme-40 Km Bisiklet-10 Km Koşu)

Katıldığım Triatlon Kampları;

 • 10-14 Eylül Ironcamp Kampı, Olimpik (1500 mt Yüzme-40 Km Bisiklet-10 Km Koşu)

Yarış ve kamplara katılarak tecrübemi arttırdım.Bu tecrübe aynı zamanda benim için bir Ironman hazırlığı olmuştu.Diğer taraftan da yarışa kadar olan zaman diliminde eksik olan malzemelerimi tamamlamaya çalıştım ama, triatletseniz eksiğiniz hiç bir zaman bitmez, her zaman mutlaka bir eksiğiniz vardır…

21 Ekim Cuma

Hazırlık süreci, Yolculuk ve Konaklama

Bursa’dan gidiş-geliş yaklaşık 1.200 Km civarı olan Antalya/Belek’e uçak ya da otobüs yerine, bisikletim olduğu için araç ile gitmeye karar verdim ve 21 Ekim Cuma sabahı saat 7:00 gibi yola koyuldum.

Yaklaşık 7 saatlik yolculuk sonrası konaklama yapmış olduğum Gloria Verde Hoteli’ne ulaştım.Hotel odası bisiklet için oldukça geniş ve de büyüktü.Konaklama olarak 3 gecelik paket programını seçmiştim.

Bisiklet oldugu için hiç bir şekilde asansör ya da merdiven çıkmadan, odaya rahat bir şekilde ulaşabiliyordum.Her şey buna göre ayarlanmıştı.

Yarış Paket, Kit ve Çevreyi Tanıma 

Odaya yerleştikten sonra öncelikle hotelde güzel bir öğlen yemeği yedim.Sonrasında arac ile yaklaşık (5 Km) 15 dk sonra Gloria Sports Arena’ya ulaştım.

Yarış kayıt alanında, kayıt işlemleri sonrası yarış paketimi alarak, hotelin önündeki atletizm pisti’ne yani finish yapılacak olan alana geçerek orada teslim edilen yarış çantamı teslim aldım.

Fuar alanında açılan standları, hediyelik eşya vs gezerek fotograf çektirdikten sonra yorgunluğumu atmak üzere konakladığım Gloria Verde Hoteli’ne tekrar geri döndüm.Dinlenme sonrası, su sıcaklığını merak ettiğim denizde biraz yüzmek için güneş batmadan sahile gittim.

Yüzmek istedim ama suyun soğuk olması nedeni ile suya girmekten vazgeçtim.Akşam yemeği sonrasında da yol yorgunluğunu atmak üzere dinlenmeye çekildim.Bu arada adet yerini bulsun diye fotoğraf çekeyim istedim.Koşu gibi değil, resimde göründüğü gibi daha fazla malzeme var.

22 Ekim Cumartesi

Sabah Wetsuit ve Yüzme Start alanı

Yüzme startının verileceği Gloria Serenity Hotel’de, Emre Başkan önderliğinde Ironcamp’ın yüzme denemesi yapacağı haberi alınca, sabah saat 8:00 gibi buluşma noktasına geldim.

Hem startın verileceği sahili görmek, hem de Wetsuiti tekrar denemek için güzel bir fırsat olacaktı benim için.Wetsuiti giyerek suya girdiğimde, önceki gün soğuk olan deniz sanki  ısınıvermişti ve oldukça sıcaktı.Yaklaşık 300-400 mt yüzdükten sonra vücut ısısı artmış, bu yüzden kendimi alev almış gibi hissetmeye başlamıştım.

Bu arada Garmin 910xt saatimi triathlon moduna aldıktan kısa bir süre sonra, sarjı %100 olmasına rağmen ekraı kararınca canım sıkıldı ve antrenmanı sonlandırdım

Kahvaltı

Antrenman sonrası konaklama yaptğım Gloria Verde Hoteli’ne kahvaltı yapmak üzere geri döndüm.Kahvaltıyı sağlam yaparak Teknik Toplantı’nın yapılacağı Gloria Sports Arena ya gitmek için yarım saatte bir kalkan shuttle ı bekledim.

Teknik Toplantı

Saat 11:00 gibi ingilizce olarak yapılan toplantı esnasında dışarıda resim çektirdik.Saat 12:00 yi gösterdiğinde ise türkçe olarak yapılacak olan teknik toplantı başladı.

Teknik toplantıyı pür dikkat dinledim.Herşey çok net olarak ifade edildi ama o kadar çok kural var ki, her kural paylaşımında stresim daha da artmıştı.Bu arada yeni başlayacak olanların gözünü korkutmamak için çoğunu paylaşmıyorum.

Özellikle WETSUIT kullanımı ile ilgili oluşan bir beklenti vardı ve suyun tahmini sıcaklığı 24,3 C olacağı anlatıldı.Sıcaklık sınırda gezindiği için, izin verilebilir anlamına geliyordu ama kesin değildi. Yarıştan 1 saat önce karar verilecek, sonrasında da değişim alanında da bunun duyurusu yapılacaktı

Toplantıdan bazı notlar

 • Özellikle, Göğüs No (BIB) arkasındaki bilgilerin dolu olmasının ve de yarışı bırakacak arkadaşların mutlaka görevlilere bilgi vermesinin önemi defalarca vurgulandı
 • Göğüs No (BIB) ların wetsuit altına giyilmesi yasaktı.
 • Bu arada değişim alanında bisiklet mekanik servisi olacaktı
 • Çorap ve kalf çorapları, wetsuit altına giyilmesine izin verildi ama wetsuit kullanılmayacaksa tri-suit ile beraber giyilmesine izin verilmedi.
 • Yarış paketi içerisinde bulunan sticker’ların, mutlaka çantalar üzerinde bulunan numara bölümüne yapıştırılması gerekiyordu.

Bisiklet ve Çanta Teslimatı

Toplantı sonrası 14:00-19:00 arası Kırmızı Renkli (Koşu) ve Mavi Renkli (Bisiklet) Çantaları ile beraber bisikletleri teslim etmek üzere Gloria Serenity Hotel’de bulunan değişim alanına yöneldik.

Çantalar üzerindeki numaralar, bisikletlerin frenleri ve de kask kontrollerinden sonra değişim alanına girebildik.

Öncelikle bisikletimi, yarış numaramın (408) bulunduğu bölüme asıverdim.Sonra da Kırmızı ve Mavi renkli çantalarımızı, numaralarımızın yazılı olduğu askılara astık.Bu işlemler tamamen yarışçının kendi kontrolünde olması gerekiyor.

Sadece Beyaz renkli çantalar bizde kaldı çünkü, yarış sabahı gelirken yanımızda olması gerekiyordu.Hazırlıklarımızı tamamlandıktan sonra değişim alanından çıkarken, çiplerimiz sisteme okutularak kontrol edildikten sonra teslim aldık.

Bu arada bu renkli çantaların içerisinde olması gereken malzemeler,

Mavi Renkli Bisiklet Çantası (Bike Bag)

Yarıştan 1 gün önce, bisiklet teslim edilirken numaramızın bulunduğu askıya asılacak ve yüzme etabı sonrasında kullanılacak

 • Kask
 • Gözlük
 • Çorap
 • Bisiklet Ayakkabısı
 • Göğüs Numarası (BIB)
 • Sporcu Gıda Ürünleri

Kırmızı Renkli Koşu Çantası (Run Bag)

Yarıştan 1 gün önce, bisiklet teslim edilirken numaramızın bulunduğu askıya asılacak ve bisiklet etabı sonrasında kullanılacak

 • Koşu Ayakkabısı
 • Koşu Çorabı
 • Gözlük
 • Şapka (bere,buff)

Beyaz Renkli Günlük Giyim Çantası (Street Wear Bag)

Yarış sabahı, değişim alanında bulunan kutulara göğüs numarasına göre bırakılacak.Yarış sonrasında finish alanında, kıyafet değişimi için geri teslim alınacak

Hotele Dönüş ve Dinlenme

Gün içerisinden koşturmaktan açıkçası dinlenmeye pek vakit kalmamıştı.Akşam yemeği için hotele döndüğümde, gece beni rahatsız etmeyecek olan besinleri tüketerek, odaya dinlenmeye çekildim.Saatim güncelleme yapmadığım için yüzme antrenmanından sonra yani sabahtan beri çalışmıyordu, pc notebooku yanımda getirmediğim için de güncellemeleri yükleyememiştim.Bu yüzden saatimin sorunu devam etti.

Gece heyecandan sık sık uyandım ve her uyandığımda da sürekli olarak saati ayarlamaya çalışıyordum.Bu da benim uykumu iyice kaçırmıştı.Saat hala düzelmemişti ve ekranı gelmesine rağmen, şarj -1 şeklinde gösteriyordu.Şarja takarak ayarlamaya çalışsam da başarılı olamadım.

22 Ekim Cumartesi

Son Hazırlıklar veee Yarış Başlıyor !…

veee e işte sabırsızlıkla beklenen o gün gelmişti.Sabah 5:30 gibi kalktım ve hızlı bir şekilde hazırlanarak kahvaltı salonuna yöneldim.Her yarış sabahı olduğu gibi, midemi bozmayacak olan kaşarlı tost ağırlıklı hafif bir kahvaltı yaptım.

Teknik toplantı da verilen bilgiye istinaden saat 7:00 de yolların araç trafiğine kesinlikle kapatılacaktı.Bu bilgiye istinaden araç yerine, her 30 dk da kalkan shuttle servisini tercih ettim.Bu yüzden saat 6:00 da kalkacak olan shuttle’a yetiştim.

Yaklaşık 10-15 dk sonra değişim alanına geldiğimizde hava hala karanlıktı.Değişim alanı Saat 6:00-07:45 arası sporculara hazırlık yapmaları için açık olacaktı ve bu süre de oldukça yeterli bir süreydi.Hazırladığımız Beyaz Renkli (Günlük Kıyafet) torbalarını alan girişinde bulunan sepetlere (numara aralığına göre) atıverdim.

Beyaz torba içerisinde sabah geldiğimiz ve de yarış sonrasında giyeceğimiz kıyafetler bulunuyordu.Bu torbalar daha sonra, organizasyon tarafından finish alanına getirilecekti.

Değişim alanına girdikten sonra gerekli hazırlıklara başladık, nedir bu hazırlıklar?

 • Bisiklet ile ilgili kontroller (Lastik hava basınç, zincir yağ, suluk vs kontrol)
 • Kıyafet kontrolleri ve Wetsuit giyilmesi
 • Ayak çip kontrolü (Çipler yarış boyunca takılı olmalı)
 • Yarış esnasında kullanılacak olan jel, bar ve tuz tabletlerin tasnifi
 • Numaraların dövme olarak kol ve bacaklara yapıştırılması (öncelikle nasıl yapıştırıldığını tam anlayamadık ama sonra olayın aslını öğrendik.Yarış paketi içerisinde 2 adet dövme vardı, benim tri-suit uzun kollu olduğu için bacaklara yapıştırmaya karar verdim.Yapıştırılacak olan yüzeyi önce temizleyerek iyice kuruladıktan sonra, dövme’nin ön yüzeyindeki bölümü kaldırmak gerekiyor,sonra da yapıştırılacak olan yüzeye baskı uygulayarak üzerine su dökülmeli. Bir süre bekledikten sonra çıkarılnca güzel bir şekilde yapışmış oldu)

Bu arada Wetsuit giyilmesi konusundaki son kararı beklerken ” Wetsuit Serbest ” açıklaması geldi .

Yüzme Etabı

Wetsuiti giydikten sonra değişim alanından çıkarak, yüzme startının yapılacağı alana doğru yöneldik.Yarışa az bir süre kalmış ve de kalabalık bizi bekliyordu.

Start kumdan verilecekti.Wetsuit e ait son kontrolleri yaparak, yarış öncesi ısınmak için suya girmeye karar verdim.Yarıştan 1 saat önce bol içecek tüketmeseydim iyi olacaktı ( 1 şişe powerade ve 0,5 lt su ).Aslında yarışa 1 saat kalana kadar suyu, sık olarak ama bir anda değil az az tüketmek gerekiyordu.

Heyecan olduğu için nabızımda biraz yükselmişti.Hava beklediğimiz gibi güzeldi ama, sıcağın artması performansımızı olumsuz etkileyebilirdi.

Isınma sonrası derecemize göre start alanındaki yerimiz aldık.Her yarışçı yüzecek olduğu mesafeyi tahmini bitirme süresine göre, hangi sıralamada olacağına kendisi karar vermekteydi.Yavaş yüzecekseniz, hızlı yüzenler ile beraber çıkmamalısınız çünkü, hızlı yüzenleri engellemiş olursunuz.

Sıralama 1.900 mt yi 30-35-40-45-45 üstü ve Relay … +5 dk olarak artarak gidiyordu.Ben 40 dk üstünü seçtim ama takım olarak yarışacakların bizden sonra çıkacağını açıkçası bilmiyordum. Relay (takım) yüzücüleri 45 dk üstü yüzecekler ile beraber çıkınca, hızlı yüzen takım yüzücülerinden bazıları beni geçip gidiverdiler.Çünkü takım yüzüleri arasında benden hızlı olanlar da vardı.

Saat 08:15 gibi yarış start verildi.

” Rolling Yüzme Startı ” uygulanacağı için 3-4 er yarışçı olarak parça parça suya girilmesine izin verildi.Federasyon yarışlarında bu şekilde yapılmadığı için tekme tokat yemeden yüzebilmek için, mecburen en arkalarda suya atlıyordum.Rolling Yüzme Startı sayesinde kimse tekme tokat yemeden rahat rahat yüzebildi diye söyleyebilirim.Ayrıca, her yarışçının başlama süresi halı üzerinden geçtiği zaman başladığı için arkadan çıkmanında dezavantajı olmuyordu.

Yukaridaki resimde görüldüğü üzere, yüzme parkuru ” Australian (Aussie) Exit ” adı verilen sistemle yapılacaktı.Önce 1.200 mt uzunluğunda büyük kare şeklinde yüzdükten sonra, sahile çıkarak 20-30 mt koşu sonrası tekrar suya girilerek, büyük karenin içerisinde 700 mt uzunluğunda küçük kare şeklinde yüzerek sudan çıkılacaktı.Yani toplamda farklı 2 tur atılacaktı.

Wetsuit ile ilk tur yüzme sonrası sahile çıkarak, üzerine kumda wetsuit ile koşturmak bana biraz zor geldi, ama iyi ki mesafe azdı.Tekrar suya girince serinledim ve yüzmeye devam ettim.

Kıyıya doğru zaman zaman kayalık olması sebebi ile sudan çıkış anında çok fazla atlayıp zıplamamaya özen gösterdim.Bu konu da, teknik toplantı sonrasında da gerekli uyarılar yapılmıştı.

Deniz, güzel ve berrak olduğu için yüzerken dibi rahatlıkla görünüyordu.Bu arada tekrar hatırlatayım,siz siz olun yarış öncesi içecek tüketimini abartmayın.

Yüzme esnasında zaman zaman rotadan çıksam da, daha önceki yarışlara göre daha sapma oldu.Katıldığım kamp ve yarışlar sayesinde bu konuda oldukça tecrübe kazanmıştım. Yüzmenin sonuna doğru geldiğinde ise kıyıya kadar kulaç atarak geldim, elim kuma değince sudan çıkarak önce finish halısından geçtim, sonra da değişim alanına ulaşmak için aynı yönde doğru koşarak devam ettim.

Ironcamp’ta sürekli olarak deneyimlediğim gibi, koşarken bone gözlük ve wetsuiti sakince çıkarmaya çalıştım.Bu kampta yaptığım ilk denemede fermuar takılmıştı.Sonrasında destek olan 3-4 kişi takılan fermuarı, ancak 5-10 dk gibi bir sürede açabilmişlerdi.Yarış esnasında destek alamadığımız için mutlaka kendimiz yapmalıydık.Bu yüzden wetsuit denemesini mutlaka yapmalısınız.

Yüzme’den çıktıktan sonraki değişim alanına kadar olan mesafe biraz uzaktı.Gölet üzerindeki tahta köprüden geçerek, Gloria Serenity Hoteli’nin içerisinden, yani lobby sinden geçmek biraz garip geldi ama, hotel personeli ve müşterilerinin tezahüratlarından oldukça keyif aldığımı söyleyebilirim.

Hotel çıkışında, taş parke üzerinde çıplak ayakla yapılan koşu sonrası nihayet değişim alanına girebildim.Bu arada yüzme parkurunda ki zaman limiti (start verildiği andan itibaren) 1 saat 10 dk idi.Geç kalan diskalifiye olacaktı.Neyse ki bu parkuruda kendimce hızlı bir şekilde bitirdim.

Yüzme Süresi : 0:44:25

Değişim Alanı T1

Değişim alanına girdiğimde öncelikle Mavi Renkli (Bisiklet) torbayı alarak, kıyafet değişimi yapmak üzere değişim çadırına girdim.Hızlı bir şekilde önce wetsuiti çıkardım, sonra sırasıyla bisiklet kaskı ve güneş gözlüklerim taktım.Çorapları giymeden önce ayaklarımı kurulamak için havlu gerekliydi ama havluyu unutunca kurulamadan çorapları ıslak ıslak giyiverdim.Son olarak ayakkabıları giydikten sonra bisiklet etabı için hazır hale geldim.Boşalan Mavi Renkli (Bisiklet) torbasına, yüzme sonrası çıkardğım kıyafetleri (Wetsuit,bone ve yüzücü gözlüğü) koyarak değişim çadırı sonunda bulunan sepetlere bırakarak yarışa devam ettim.

Bu arada farkında olmadan Wetsuiti koymamış ve alanda bırakmışım o konuya sonra tekrar değineceğim.

Ayrıca yüzme sonrası, değişim alanında almayı düşündüğüm jeli almayı unutmuşum.Neyse ki ihtiyacım olmadı.

Torbayı sepete atarak bisikletime doğru hızlı bir şekilde ulaşmak için mavi halıda koşmaya başladım.Bu arada bisikletinizi aldığınızda mutlaka kaskınız takılı olmalıdır.Bu kurala özellikle dikkat!…

Ayrıca bisikleti koyduğunuz yeri rahatlıkla bulabilmek için, yakınında bulunan dikkat çekici bir noktayı belirlemek, yarış esnasında daha rahat bir şekilde bulabilmenizi sağlayacaktır.

Triatlon için aldığım bisiklet ayakkabısı ile koşarken biraz zorlandım.Aslında bisikleti bulana kadar elime alıp koşturabilirmişim ama yarış sonrası aklıma geldi !.. Tabii ki bunlar hep tecrübe…

Bisikletim ile koşarak değişim alanından çıkarken fosforlu yeşil ile işaretlenmiş çizgiye de özellikle dikkat çekmek isterim.Bu çizgiden önce kesinlikle bisiklete binilmemesi gerekiyor.Bu kesin kurala uymadığınızda penalty box da ceza olarak 5 dk beklemek zorunda kalabilirsiniz.

ve nihayet çizgiyi geçerek bisiklete bindiğimde, bisiklet etabına başlamış oldum.

T1 Süresi : 0:07:57

Bisiklet Etabı

Yüzme etabından sonra stress yaptığım diğer etap, bisiklet etabıydı.Çünkü lastik değiştirme konusunda pek tecrübeli değildim.Yapılması gereken belliydi ama gene de lastiğin patlaması, beni oldukça huzursuz edecekti.

Yeni aldığım pedallar ile bisiklete binerken, hafifçe kaydım ama sonrasında zar zor toparladım.Tekrar hatırlatmakta fayda var ” Yeni aldığınız malzemeyi, yarış öncesi mutlaka kullanarak denemelisiniz ”

Hotelin içerisinde çok kısa bir mesafe geçtikten sonra anayola çıktım.Yol güzeldi ve trafiğe kesinlikle kapalıydı.Kesinlikle diyorum çünkü, koşu yarışlarında yolların trafiğe kapalı olacağı söylense  de mutlaka yola giren bir ya da bir kaç araç ile mutlaka karşılaşıyorduk.Bu sefer böyle olmadığı için, özellikle belirtmek istedim…

Bisikletimin üzerinde küçük bir pompa, yedek lastik, levye, 2 adet suluk ve jel ve beslenme çantası vardı.

Geçen sene istasyonlarda matara verilmemiş ama bu sene verileceği söylenmişti.Hal böyle olunca Ironman matarası almak için kendi mataralarımı atmak istemedim.Bu yüzden ben de mataralarımı atmak yerine, Erikli’nin tombul 1 lt lik şişelerinden 2 şer adet alarak suluk kafeslerine yerleştirdim.Su şişeleri tam olarak oturduğundan hareket etmiyor ve sabit duruyordu.

Saatimi bırakmak zorunda kaldığım için jel ,bar , tuz tabletleri ve su zamanlamasını bir şekilde sağlamalıydım.Bisiklet etabı için yanıma 4-5 adet jel almıştım.Beni geçenlere ya da yolda gördüğüm insanlara saati sormak sureti ile jel-tablet alımını ayarlamaya çalıştım.

İhtiyaç istasyonları 29, 53 ve 70 nci Km lerde olacağı paylaşılmıştı.Bu istasyonlarda tüm içecekler yani powerade ve su, mataralar içerisinde verildi.Ayrıca sponsor firmalardan olan B-Active Bar ve jel, Meyve vs yanında, çöplerimizi atacağımız büyük çöp bölümleri de bulunuyordu.

Istasyonlardan matara ile içecek aldığımızda, varolan matara ya da su şisesini ve de çöpümüzü kesinlikle belirlenmiş olan bölüme atmamız özellikle rica edilmişti.Ayrıca istasyonlarda seyyar tuvaletlerin de bulunacağı belirtilmişti.

İstasyonlar sol ve sağ tarafta olacağı için bisiklet ile hareket halinde iken içeçek alma esnasında da dikkatli olunması gerektiği söylenmişti.Buna rağmen içecek alma esnasında ufak  da olsa 1-2 çarpışma ve düşme olduğunu duydum.

Yollar kapalı olduğu için kaldırımlar genelde boştu.Varolan insanlar da destek vermek amacıyla alkışlıyorlardı.

Bisikletim ve de sürüş tecrübem çok iyi olmadığı için beni zaman zaman geçenler oldu.

Mesafe tek tur olarak 90,1 Km olduğu için biraz uzundu.Teknik toplantıda yarış günü ve rota itibari ile rüzgar arkadan eseceği, bu yüzden de parkurda PB (Personel Best) yani bu mesafe de en iyi derecemizi yapabileceğimiz söylendi.

Diğer taraftan da draft yapmamak için elimden geleni yapmaya çalışıyordum ama zaten draft yapacak kişi bulmakta açıkçası zordu.Çünkü gelip geçenler hızlıydı.

Bir ara, bir grubu yakaladım ama bu seferde draft pozisyonuna düşmemek için, oldukça zorlandım.

Draft nedir? Öndeki bisikletliyi çok yakın takip etmek sureti ile, hava direncini azaltarak daha hızlı gidebilmek amacı ile kullanılan bir tekniktir.Bu da draft yapanlara avantaj sağlamaktadır.

Draft yapılmaması için, her iki bisikletçinin ön tekerleri arasındaki mesafe 12 mt olmalıydı.Ayrıca öndeki bisikletçiyi geçme süresi 25 saniyeydi.Bu süre zarfında geçilemiyorsa tekrar yavaşlayarak draft mesafesini korumak gerekiyor.Ayrıca, eğer 25 saniye içerisinde geçebilirsek, draft mesafesini ayarlamak ile yükümlü olan kişi arkada kalan bisikletçi olacaktı.

Bir süre sonra başka bir anayola çıktığımızda ise rüzgar az da olsa gene tersden esiyordu ama benim için sorun değildi.Yokuş az olsun, lastiğim patlamasın yeter…

Bu arada Resmi Bisiklet Teknik desteği Expo Alanı’nda, Değişim alanında, Bisiklet Check-in sırasında ya da Yarış sabahında sabit noktalarda olacaktı.Ihtiyac istasyonlarında pompa ve iç lastik, değişim alanında da pompa bulundurulacağı paylaşılmıştı.Ayrıca, ihtiyacım olmadı ama parkur üzerinde de mobil destek ve kurtarma aracı olacaktı.

Yol boyunca 2-3 tane düşen kask gözlüğü gördüm.Bu tip kaskların gözlüklerinin sürekli düştüğünü duymuştum, aklıma gelmişken de almayı düşünenler için bu konuyu paylaşmak istedim.

İhtiyaç istasyonlarına geldiğimde mataranın, Ironman yerine Salcano olması beni üzdü.Keşke Ironman matarası olsaydı diye düşünmeden edemedim.

Su, powerade ve bar ihtiyaçlarımı istasyonlardan rahatlıkla karşılayabildim.Zaten yanımda da fazladan jel vs da vardı.Birazda kuru meyve (Kuru incir,kayısı vs) almıştım, arasıra onları tüketerek kaybettiğim enerjiyi hızlı bir şekilde alarak toparlanmaya çalıştım.

Bir ara expo binasını görünce, haritada göründüğü gibi yolu yarıladığımı anladım. Sonrasında parkurun 61,4 ncü Km sindeki (Dönüş noktası) limit beni endişelendiriyordu ama tahminimden hızlı geldiğim için sorunsuz bir şekilde bu noktaya da hedeflediğim süreden daha hızlı bir şekilde geldim.Hatta bu noktaya yaklaştıgımda CNN Muhabiri Nevşin Mengüyü yakalar gibi olsam da, sonra tekrar kaybettim.

61 nci km den sonra rahatlamıştım, dönüşe geçerken arkamda kalan yarışçıları görünce o kadarda yavaş olmadığımı 8:30 saat hedefimin çok altında bitireceğimi anladığımda pedallara biraz daha fazla yüklendim.

Belek Turizm yoluna girdiğimde değişim alanına iyice yaklaşmıştım.Bisiklet parkurunda 3-4 adet jel ve 3-4 adet de tablet tuz tükettim.Değişim alanına yaklaşık 6 Km kaldığında ise ilk 3 atletini Gloria Sports Arena ya doğru koşarken gördüm.Benim ise hala koşacağım bir YM mesafesi ( 21,1 Km) vardı.Sonrasında değişim alanını görünce, beni strese sokan bisiklet etabının bittiği anlamına geliyordu.Oleyyy beee !!!

Bisiklet Süresi : 3:09:31

Değişim Alanı T2

Değişim alanına tekrar geldiğimde gene aynı şekilde yeşil fosforlu şerit ile belirlenen alana gelmeden bisikletten inmiş olmaya özellikle özen gösterdim.

Bisikletten İndikten sonra değişim alanına girdim, mavi halı da bisikleti iterek bisiklet ayakkabıları ile koşmaya çalıştım.Numaramın olduğu yeri hızlı bir şekilde buldum ve bisikletimi yerine yerleştirdim.

Önce kırmızı renkli (koşu) torbasını alarak değişim çadırına girdim.Koşu malzemelerimi teker teker giydikten sonra, çıkardığım bisiklet malzemelerimi aynı şekilde bu torbanın içerisine koydum ve çadırdan çıkarken kırmızı renkli (koşu) torbasını sepete atarak koşu parkuruna doğru yöneldim.

T2 Süresi : 0:04:03

Koşu Etabı

Veee artık sıra koşuya gelmişti, buraya kadar olan bölümde benim için riskler vardı ama koşu altyapım sağlam olduğu için bundan sonrası oldukça rahat olacağımı biliyordum…

Koşu parkuru beton,toprak,çim ve asfalt zeminlerinde oluşmaktaydı.Zeminin değişken olmasını şikayet eden çoğunluktaydı ama ben öyle düşünmüyordum, bana göre parkur müthişti.

Özellikle bir kısmı Golf Sahası içerisinde olduğu için, büyük bir keyifle koştuğumu söyleyebilirim.

Koşu parkuru, hotelin golf sahası içerisinde olması nedeni ile seyyar tuvaletler yerine, hotelin temiz tuvaletlerinden faydalanmak da süperdi.

Bu arada koşarken kulaklık vb elektronik cihaz kullanılması yasaktı.Haliyle telefon da yasak olacak anlamına geliyordu.Teknik toplantıda ihtiyaç istasyonlarının 1-3-5,7-7,7-10,7-13,4-15,4-18,4 ve 20 Km de olacağı paylaşılmıştı.Bazı noktalarda istasyonun olmadığı söylense de bence gayet yeterliydi.Hiç dehidre olmadım

Çöpleride her zaman olduğu gibi, sadece çöp alanına atmaya da özen gösterdim.

Istasyonlar da su,powerade,kola,redbull,meyva,kraker,turşu vardı, bana göre oldukça yeterliydi.Bu konuda da hiçbir sorun yaşamadım.

Bisiklet parkurunun aksine, koşu parkurunda da bir çok kişiyi geride bıraktım.

Golf Sahasında yapılan 2,5 Tur esnasında renkli bileklik takılarak tur sayma konusundaki karışıklık halledilmesi iyi fikirdi.Buna rağmen parkurda yanlışlıkla fazla tur attığını farkedip, geri dönen arkadaşım da olmuştu.

Federasyon yarışlarında ise özellikle bisiklet etaplarında fazla tur atıldığı için, tur sayımında zaman zaman karışıklığa neden olabiliyor.Ben şimdiye kadar diskalifiye olmasam da bu yarışlarda özellikle bisiklet etabında diskalifiye olan arkadaşlarım olmuştu.

Golf sahası sonrasında Gloria Arena Sports daki finishe ulaşmak için yola inerek  3,1 Km asfalt yolda koştum.Yol gene sessiz sakin olduğu için boştu, bir kaç kez ” finish te bira var pankartı” ile karşılaştığım destekçiler ve de yol üzerinde seyyar dj olması motive ediciydi.

Finish alanına yaklaştığımda ise tezahürat seslerini duyar gibi oldum.Yarışı artık yürüyerek de olsa bitirebileceğim için iyice rahatladım.

Koşu Süresi : 2:11:28

Finish – Yarış Sonucu

Veee köşeyi döndüğümde Gloria Sports Arena ya girerek, kırmızı halıya doğru yöneldim. Karşılamaya gelenlerin yapmış oldukları tezahüratlar müthişti. Gücüm yerindeydi ve her zamanki gibi finishe hızlı ve güçlü bir şekilde girdim.Hedefimin yaklaşık 2 saat altında yarışı bitirmiş oldum.Çok fazla sayıda koşu yarışına katıldım ama finish alanındaki heyecanı anlatmam mümkün değil!.. Bu tamamen farklı bir şeydi…

Tabii ki hedef-sonuç aralığındaki zaman dilimi bu kadar uzun olmamalıdır ama, uzun süren bir yarış olduğu için en ufak aksilik yarışı bırakmanıza ya da hedefinizden iyice uzaklaşmanıza sebep olabilirdi. Öncelikle 8:30 limit dahilinde bitirebilmek, sonrasında da 7 saat altı benim için idealdi.Şükürler olsun ki 6 saat 17 dk da gelerek kendimce başarılı oldum.

Saatim bozulduğu için tam detayları paylaşamıyorum ama yarışı bitirdiğimde yakmış olduğum kalori miktari yaklaşık 5000-6000 arasıydı.

Toplam Bitirme Süresi 6:17:24

Yarış Sertifikam

IRONMAN 70.3 Gloria Yarış Sonucum

Dinlenme Alanı (Recovery)

Madalya boynuma takıldıkan sonra gururlu bir şekilde recovery alanına yöneldim.Gücüm yerindeydi, hatta en az 10 Km daha rahatlıkla koşabilirdim.

Recovery alanında, öncelikle bacak ve eklemlerimi soğutmak için buz havuzuna girerek iyice soğudum.Bu soğutma gerçekten ilaç gibi geldi.

Soğuma sonrası ise, hızlı bir şekilde önce Finisher T-Shirt’ümü, sonra da Beyaz Renkli (Günlük Giyim) torbayı alarak duş bölümlerine geçtim, Duş ve kıyafet değişimi sonrasında ise bol bol resim çektirdim.

Resim çeken fotoğrafçılardan, çekilen resimlere finisherpix  sayfasından ulaşabileceğimi öğrendim.Sonrasında ise mail yolu ile de çekilen resimlerimin bilgilendirmesi zaten yapıldı.Fotoğraf fiyatları 70 Eur olması bana oldukça yüksek geldi, bu yüzden almayı da pek düşünmedim.

Bu arada özellikle koşu yarışlarında, bol bol resimlerimizi ücretsiz çeken arkadaşlarımız aklıma gelince bir kez daha teşekkür etmek istedim.Aşağıdaki linkten bu arkadaşlarımıza ulaşabilirsiniz

Yarış Fotoğrafçıları

Yakılan enerji sonrasında, Recovery (dinlenme) alanında sıra beslenmeye gelmişti.Bol sıvı ve makarna ile yakılan enerjiyi aynen geri aldım diyebilirim.Bu alanda 2 çeşit makarna, red bull, kola vs ücretsiz olarak veriliyordu.Alanın dışarısında ise ücretli olarak farklı yiyecek ve içecekler satılıyordu ama, gerek duymadım.

Bir süre dinlendikten sonra, son yarışmacılar da yavaş yavaş gelmeye başlamıştı.Bir süre dinlendikten sonra ayrıldım.Çünkü değişim alanına geri dönerek saat 14:00-19:00 arası çiplerin teslim edilmesi, karşılığında da bisiklet ve cantaların geri alınması gerekiyordu.

Gloria Serenity Hotel e vardıktan sonra tüm malzemelerimi geri aldım ve kaldığım Hotel Verde ye yöneldim.Odaya girdiğimde malzemelerimi kontrol ederken wetsuitin olmadığını farkedince hemen organizasyon bacağında görev yapan Erkmen e mesaj atarak bilgi verdim.Sağolsun mesajıma hızlı bir şekilde yanıt vererek, wetsuitin yarış ofisinde olduğunu yazdı.Hemen Gloria Sports Arena ya giderek wetsuit i teslim alınca derin bir ohh çektim.

Biraz koşturmacalı bir gün sonrası akşam yemeği için hotele geri dönerek, rahat bir şekilde yani her istediğimi yemenin tadını çıkardım.Bu kadar enerjiyi sarfettiğimiz için kendimizi de ödüllendirmez isek, sonraki yarışlarda erken pes etmek zorunda kalabiliriz

Ödül töreni, Slot Dağıtımı

Yarış akşamı ödül töreni vardı.Ödül töreni sonrasında ise, slot almaya hak kazananların isimleri açıklandı.

23 Ekim Pazartesi

Dinlenme, Yolculuk ve Eve Dönüş 

Ertesi sabah yorgunluk vardı ama yarış keyfi kahvaltıya yansıyınca yorgunluk unutuldu.
Kahvaltı sonrası dönüş vakti gelmişti.Her yarış sonrası olduğu gibi keyifli bir şekilde yola koyuldum.Yolum uzundu ama akşama eve dönmüş olacağım için ise çok mutluydum.

Yarış Sonrası Memnuniyet

İlk ironman denemesi sonrasında, böyle güzel bir organizasyona katıldığım için çok mutluydum.Çok güzel bir deneyim oldu benim için.Çok fazla koşu organizasyona katıldım, ama bu kadar güzel bir organizasyon görmedim diyebilirim.

Mutlaka ufak tefek eksiklikler olmuş olabilir ama, genel anlamda benim için sorunsuz bir organizasyondu.

Gloria Hotellerinin güzelliği ve birbirine yakın olması, aynı zamanda bu yarışı sahiplenmeleri, ironman ile sıcak ilişkiler sonucunda ortaya kusursuz bir organizasyon çıkmasına vesile olmuş.

Geçtiğimiz sene parkur ve organizasyonun sıkıntılı olduğunu duymuştum, bunun üzerine terör olaylarının da artması nedeni ile de yurtdışından katılım az oldu.Bu seneki organizasyonun başarılı olması ise seneye katılımı etkileyerek, çok sayıda artış göstereceğine inanıyorum.

Bu tür organizasyonları ülkemize çekmek gerçekten zor, bu nedenle organizasyona mutlaka sahip çıkmalıyız, mümkün olduğunca katılarak sonuna kadar desteklemeliyiz diye düşünüyorum…

IRONMAN Gloria Yarış Videosu

Yeni Hedef ” IRONMAN Barcelona “

Sıradaki hedefim tabii ki Full Ironman,

3,9 Km Yüzme-180 Km Bisiklet-42,2 Km koşu etabından oluşmaktadır.Bitirme süresi yaklaşık olarak 17 saat olan bu yarışta öncelikli hedefim, sağlıklı bir şekilde bitirebilmek ya da 15 saat altına inebilmektir.

Full ironman bitiren Türk sayısının bugün itibari ile 127 kişi olduğunu duydum.Bu kişiler arasına girebilmek için 01 Ekim 2017 tarihinde yapılacak olan Ironman Barcelona yarışına katılmaya karar verdim.

2016 sonuçlarını incelediğimde ; geçen sene bu yarışı bitirebilen, yaş grubumdaki Türk sporcu sayısının sadece 7 olduğunu görünce daha da heveslendim.

2016 IRONMAN Age Group Rankings
2016 IRONMAN 70.3 Age Group Rankings
2016 Overall Age Group Rankings

Biraz fazla uzatmış olabilirim ama yazarken bile keyif aldım, bu vesile ile de destek verenlere tekrar teşekkür ederim

Celil Akman

Spor geçmişim?

2010 Yılında obez hayatıma ve sigaraya veda ederek, yürüyüş koşu şeklinde başladım.Sonrasında koşuya olan tutkum artarak devam etti ve yaklaşık 5-6 yıldır bıkmadan koşmaya devam ediyorum.AKUT’un Lisanslı sporcusuyum ve de ADIM ADIM oluşumu içinde bir çok yardımseverlik koşusu yaparak bağış topladım ve toplamaya da devam ediyorum…

Spor Biyografim e ulaşmak için tıklayınız

Katıldığım yarışlara ulaşmak için tıklayınız

Anasayfaya dönüş için tıklayınız…

IRONMAN 70.3 Gloria” üzerine 5 yorum

 1. Süpersin Celil. İyiki benim arkadaşımsın. Seninle gurur duyuyoruz. Başarılarının devamını dilerim.

 2. Süpersiniz. Hem yarış tecrübeniz hem de bu tecrübeyi hiçbir detay atlamadan aktarma çabanız için tebrikler teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s